65304-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster.
Referensnummer: UH-2016-232
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar resebyråtjänster som utnyttjas inom Skellefteå kommun. I upphandlingen ingår även Västerbottens teatern AB, Fastighets AB Polaris, Skelleftebuss AB, Malå och Norsjö kommun. Omfattningen av upphandlingen avser bokning av olika typer av affärsresande, t.ex. flygresor, tågresor, hotell, hyrbilar och övriga anslutningstransporter. Syftet med denna upphandling är att få en rationell och kostnadseffektiv lösning vid beställning av resor som anställda har behov av i tjänsten.
Skellefteå kommuns totala köp av tåg-, buss-, flygbiljetter och hotellbokningar uppgick till ca 15 900 000 SEK under 2016. Resebyråns ersättning uppgick till ca 575 000 SEK.
Vi garanterar inga givna volymer under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer, 63512000 Försäljning av färdbiljetter och förmedling av paketresor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen