653082-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster och tillgänglighetskonsult inom lokalförsörjning
Referensnummer: A395.245/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Polismyndigheten och Kriminalvården har behov av arkitekttjänster i olika omfattning och i enlighet med vad som beskrivs i detta underlag. Ramavtalet omfattar projekt i hela Sverige.
Detta ramavtal omfattar tjänsterna:
• Uppdragsansvarig arkitekt större projekt
• Uppdragsansvarig arkitekt
• Handläggande arkitekt
• Medverkande arkitekt/byggnadsingenjör
• Uppdragsansvarig arkitekt med laboratoriekunskap (option)
• Handläggande arkitekt med laboratoriekunskap (option)
• Uppdragsansvarig inredningsarkitekt
• Handläggande inredningsarkitekt
• Medverkande inredningsarkitekt
• Uppdragsansvarig landskapsarkitekt
• Handläggande landskapsarkitekt
• Medverkande landskapsarkitekt
• Tillgänglighetskonsult
Kriminalvården är avropsberättigad på Polismyndighetens ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 95 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71230000 Organisering av arkitektonisk formgivningstävling, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur, 71421000 Trädgårdsarkitektur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen