6531-2021 - ResultatSverige-Södertälje: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2020-1089 Deponitjänster för Telge Återvinning AB
Referensnummer: TI 2020-1089
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal gällande omhändertagande av deponiavfall. Avfallet består av utsorterat industriavfall samt utsorterat avfall från återvinningscentraler.
Avfallet är icke farligt avfall och dess sammansättning kan variera något över tiden. Huvudsakliga fraktioner är: Isolering, inertavfall samt även en mindre mängd gips och brännbart material kan förekomma.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen