Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hämtning och behandling av farligt avfall
Referensnummer: 2022HVAA50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härryda vatten och avfall AB tillsammans med Lerum och Partille kommuner inbjuder till anbudsgivning avseende hämtning och behandling av farligt avfall inom respektive kommun. En entreprenör kommer att antas för uppdraget i samtliga kommuner.
Uppdraget kan i korthet sammanfattas enligt följande:
hämtning av farligt avfall från hushållen, handeln, återvinningscentraler och eventuella mobila miljöstationer, farligt avfall-bil samt insamling av secondhandmaterial och behandling av farligt avfall.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Information om EU-medel Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej