653215-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud hjärta till Fysiologenheten
Referensnummer: HSN/1628/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
- Leverans av fyra (4) ultraljudsmaskiner inkl installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick.
- Utbildning av klinisk och teknisk personal.
- Option på ytterligare två (2) ultraljudssystem under två år.
Ultraljudsmaskinerna ska användas för ekokardiografi på Fysiologimottagningen i Östersund. Undersökningar görs företrädesvis på vuxna, men även på barn.
Utrustningen kommer att användas av kvalificerade BMA/sjuksköterskor samt läkare som är specialutbildade inom ekokardiografi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33112200 Ultraljudsapparat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen