653249-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Trosa: Datorrelaterad utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-produkter
Referensnummer: TSN 2022/60
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30230000 Datorrelaterad utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar löpande beställningar och leveranser inom ett brett sortiment av IT-produkter via leverantörens webshop. Upphandlingen omfattar även ett antal, i de samlade upphandlingsdokumenten definierade närliggande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 30213000 Persondatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den upphandlade leverantören kommer under avtalstiden att verka i samarbete med beställaren i frågor som rör produktanskaffning, leverans, hållbarhet och garanti –och  supportärenden. Leverantören ska även bistå beställaren vid avrop med syfte att hjälpa denne att hitta rätt lösning för aktuellt behov.
Leveransen präglas av hög kvalitet och ett väl fungerande avtal med goda möjligheter att följa upp och kontrollera leverantörens prestationer. Detta ska leda till en förhöjning av kvalitet av levererade produkter inom avtalsområdet.
Beräknad avropsvolym bedöms vara ca 5 MSEK per år under avtalstiden.