Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TAM-tjänster
Referensnummer: 2018/197/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och mål med upphandlingen.
SMHI har som en vision att själva designa och drifta hela vår VMware miljö. TAM-tjänsten ska användas för att kvalitetssäkra det arbete som SMHI gör internt i VMware miljön. TAM-tjänst-konsulten kommer att användas som bollplank och expert av SMHIs IT-arkitekter och driftpersonal. Det kan exemeplvis handla om frågor kring designgranskningar eller beslutunderlag vid akuta buggar eller fel i miljön. TAM-tjänsten ska också leverara hälsokontroller för vår VMware miljö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen