Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
PU-register (personuppgiftsregister)
Referensnummer: 18/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Registret ska som sitt huvudsakliga syfte leverera ett stöd för Göteborgs Stads registerföring av sin personuppgiftshantering i enlighet med de krav som definieras av EUs Dataskyddsförordning (GDPR 2016/679), artikel 30. Den funktionalitet som krävs för att i detta avseende efterleva lagstiftningens krav ska tillhandahållas av den lösning som erbjuds Staden som ett svar på denna anbudsförfrågan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48445000 Programvara för kundhantering, 72212445 Programvaruutvecklingstjänster för kundhantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen