653417-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Sjukhustjänster och tillhörande tjänster – Renrumskläder - Hyra och tvätt
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Renrumskläder - Hyra och tvätt
Beskrivning: hyra och tvätt av renrumsklassade kläder och produkter
Intern identifierare: RS 2025-06472
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85110000 Sjukhustjänster och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Mall VGR Anbudsinbjudan och avtal (4) (1)
Beskrivning: Upphandlingen avser kläder, moppar och tillbehör till verksamheter som verkar i renrumsklassade lokaler.
Intern identifierare: 1875544-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Miljökrav
Beskrivning: Anbudsgivare ska innan ingående av avtal skicka in verifikat på att ställda miljökrav uppfylls.
Intern identifierare: 1880371-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kravspecifikation
Beskrivning: strukturerad dokument i upphandling
Intern identifierare: 1880372-2
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård