See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal - Årsentreprenörer Härnösand - VVS-arbeten
Beskrivning: Ramavtalet omfattar VVS-arbeten avseende planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbete, samt om-, till- och nybyggnadsarbeten avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Fortifikationsverket i Härnösand med omnejd. Ramavtal kommer att tecknas med maximalt 3 st. entreprenörer. Objekt som avropas enligt detta ramavtal kommer att tilldelas genom rangordning eller förnyad konkurrensutsättning.
Intern identifierare: 1909/2025
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45332000 VA- och dräneringsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000