See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: El-arbeten 2025-2027 / Elektriker inkl. material
Beskrivning: Avser de upphandlande enheternas samlade behov av El-arbeten / Elektriker inkl. material. Avropande enheter: Trollhättans Stad Kraftstaden Fastigheter Trollhättan AB Propellern Fastighetsförvaltning Trollhättan AB AB Eidar Trollhättans Bostadsbolag Trollhättan Energi AB Trollhättan Energi Elnät AB Vänersborgs kommun Kunskapsförbundet Väst
Intern identifierare: 2024/1028
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45315100 Eltekniska installationer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kategori 1
Beskrivning: Upphandlingen avser de upphandlande myndigheternas samlade behov av El-arbeten innefattande: - El-montör (fullgjort lärlingstid men ej fullbetald elektriker för montering, enklare installationer, underhåll och reparationer) - Elektriker (servicemontör, tar fram egna lösningar och bestämmer material) - El-konstruktör, (för dimensionering och konstruering vid avrop i Totalentreprenad) Avropsberättigade är: Trollhättans Stad, org.nr. 212000-1546 Trollhättan Energi AB, org.nr. 556194-6921 Kraftstaden Fastigheter Trollhättan AB, org.nr. 556008-8535 Propellern Fastighetsutveckling Trollhättan AB, org.nr. 559390-2538 AB Eidar Trollhättans Bostadsbolag, org.nr. 5560497611 Vänersborgs kommun, org.nr. 212000-1538 Kunskapsförbundet Väst, org.nr. 222000-2998
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generella krav
Beskrivning: Upphandlingen avser de upphandlande myndigheternas samlade behov av El-arbeten innefattande: - El-montör (fullgjort lärlingstid men ej fullbetald elektriker för montering, enklare installationer, underhåll och reparationer) - Elektriker (servicemontör, tar fram egna lösningar och bestämmer material) - El-konstruktör, (för dimensionering och konstruering vid avrop i Totalentreprenad
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Generella krav (1)
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Kategori 2 Eidar
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Obligatoriska krav
Beskrivning: Övergripande frågor-ska besvaras av anbudsgivaren