653521-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Neurokirurgiska implantat - omtag
Referensnummer: VF2022-00054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00054 Neurokirurgiska implantat - omtag, Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
51 PNS System
54 Shuntar
56 Skruvar och plattor
60 Resorberbara skruvar och plattor
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33184100 Kirurgiska implantat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2022-00054 Neurokirurgiska implantat - omtag
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 8 000 000 kr
Varuförsörjningen beräknar takvolymen i kommande ramavtal till 40 000 000 kr. Takvolymen värderas med en skälighetsbedömning av verksamhetens behov.
Varuförsörjningen garanterar inga volymer för den kommande avtalsperioden
Avtalsperiod
Avtalets beräknade startdatum: 2023-01-01. Avtalsstarten kan förskjutas till följd av överprövning eller andra oförutsedda händelser.
Avtalets beräknade slutdatum: 2024-04-30
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.