Försvarsmakten befinner sig i en intensiv tillväxtperiod och söker med denna upphandling leverantörer som kan förstärka interna personella resurser med kompetens inom strategisk, taktisk och operativ militär kompetens inom ledning-, mark-, sjö-, luft-, logistik-, digitaliserings-, och cyberarenorna.
Ramavtalets värde uppskattas till cirka 50 miljoner årligen över 4 år, totalt 200 000 000 SEK. Upp till 4 leverantörer ämnas antas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79420000 Managementtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att skapa ramavtal där konsulttjänster kan avropas med inriktning på strategisk, taktisk och operativ militär kompetens inom de sju (7) arenorna: ledning-, mark-, sjö-, luft-, logistik-, digitaliserings- och cyber.
Ramavtal med upp till fyra (4) ramavtalsleverantörer. FKU tillämpas i de fall fler än en (1) ramavtalsleverantör antas.
Cirka 50 miljoner SEK/år i maximalt 4 år = 200 000 000 SEK för hela avtalsperioden.