Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Ventilationsarbeten
Referensnummer: Unr 17/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71632100 Ventilkontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende ventilationsarbeten (installations och servicearbeten) för Hyresbostäder i Norrköping AB. Huvudsyftet med denna upphandling är att köpa ventilationsarbeten där kvalitet står i fokus i helhetsutförandet av uppdragen och där en del av den levererade entreprenaden utgörs av styrsystemen i ventilationsutrustningarna, och att dessa levereras integrerade i Hyresbostäders befintliga it-system Citect.
I vissa ventilationsarbeten kan OVK-arbeten och kylteknikarbeten bli aktuella.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen