653547-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CRM-system inklusive support och underhåll
Referensnummer: 2021/0762
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänstekontrakt för nytt CRM-system inklusive support och underhåll. Omfattningen av upphandlingen framgår av upphandlingsdokumenten i sin helhet.
Kontraktets löptid är max 8 år exklusive implementeringstid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 715 200,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning, 72212000 Programmering av tillämpningsprogram, 72212445 Programvaruutvecklingstjänster för kundhantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72226000 Konsulttjänster för leveranskontroll av systemprogram, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen