653590-2023 - ResultatSverige-Halmstad: Sjukhuslinne
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationstextilier Del 2
Referensnummer: RS230062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39518000 Sjukhuslinne
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Region Hallands samlade behov av bl a munskydd, visir, skyddsrock, tamponad, hjärntork mm. Upphandlingen är ett omtag då det saknas avtal på efterfrågade produkter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33160000 Operationsteknik, 39518100 Operationsdukar, 39518200 Operationslakan
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen