653627-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Försäkringsmäkleri och försäkringsbyråtjänster – Försäkringsförmedlare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Försäkringsförmedlare
Beskrivning: Swedavia genomför en upphandling i syfte att ingå ramavtal med en (1) leverantör för att tillgodose behovet av en försäkringsförmedlare. Försäkringsförmedlarens huvudsakliga uppdrag är att tillgodose Swedavias behov av försäkringar så som flygplatsansvarsförsäkring, allmän ansvarsförsäkring, egendoms och avbrottsförsäkring, cyberförsäkring och motorfordonsförsäkring mfl. Som en del i uppdraget ingår bland annat att utreda Swedavias försäkringsbehov, föreslå lämpliga försäkringslösningar och för Swedavias räkning genomföra upphandlingar av försäkringsavtal. Den planerade avtalsperioden är 5 år med avtalsstart 2027-05-01. Välkomna att ansöka om att delta i upphandlingen, mer information framgår av ansökningsinbjudan och tillhörande dokument.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66518000 Försäkringsmäkleri och försäkringsbyråtjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131107:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 66000000 Finans- och försäkringstjänster