65364-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster Norrköping
Referensnummer: UH-2017-531
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Norrköpings Kommun inbjuder till anbudsgivning avseende IT-konsulttjänster inom följande två anbudsområden:
— IT-infrastruktur och arkitektur,
— Projektledning och IT Management.
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med två leverantörer per anbudsområde och därigenom säkra Kommunens behov av IT-konsulttjänster och att tillsammans med eller leverantörerna skapa en flexibel, nära, robust och kostnadseffektiv konsultförsörjning.
Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst för anbudsgivarna och andra företag via Upphandlingscenters upphandlingsverktyg www.e-avrop.com.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - IT-infrastruktur och arkitektur
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 2 - Projektledning och IT Management
Del nr: 2