653692-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter- Nya växthus och besökscentrum i Botaniska trädgården, Etapp 2 och 3
Referensnummer: 22/317
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna totalentreprenad omfattar c:a 6600 m2, varav växthus c:a 2800 m2, teknikutrymmen 720 m2, verksamhetsytor inkl besökscentrum c:a 2900 m2. I entreprenaden ingår avancerad växthusteknik så som t ex klimatdator som styr vävar, ventilationsluckor, assimilationsbelysning och befuktning för att rätt klimat skall kunna upprätthållas i de olika växthusen året runt. Det ingår även rivning av befintliga växthus och markarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45350000 Maskintekniska installationer, 45441000 Glassättning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen