653760-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad Hus 01 Oskarshamns sjukhus
Referensnummer: 2022-253
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
För uppdraget avses en entreprenadform Partneringsamverkan utifrån framtagen bygghandling. Juridisk grund för utförandeentreprenad i enlighet med AB 04 med tillägg att PE har ett ökat ansvar och ska medverka aktivt i planering, genomlysning av handlingar och materialval för projektets bästa.
Mer information återfinns i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215140 Byggnation av sjukhusinrättningar, 45236000 Markanläggning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen