653817-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning Skeppsbron etapp 2, GC-bro över Göta Älv samt Kanalmursprogrammet
Referensnummer: EXF-2023-02013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna avtal om konsulttjänster avseende en samordnande byggledare för projekten Skeppsbron, Gång- och cykelbro mellan Packhuskajen och Hugo Hammars Kaj samt för Kanalmursrenovering utmed Norra Hamngatan mellan Kämpebron och Residensbron och del av Packhuskajen.
Uppdraget innebär att byggledaren är ett beställarstöd genom projektens alla skeden och ska bidra med att finna bästa möjliga byggtekniska lösningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322100 Kostnadskalkylering (byggnadsekonomi) för väg- och vattenarbeten, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen