653901-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Försäkringar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsupphandling Masthuggskajen i Göteborg
Referensnummer: 21/171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi har härmed nöjet att inbjuda er att lämna anbud på beställarstyrd projektförsäkring och konsultförsäkring för Masthuggskajen i Göteborg enligt följande.
1. Beställarstyrd Entreprenad- och Montageförsäkring – Allrisk och
Ansvarsförsäkring inklusive Byggherreansvar
2. Option
Beställarstyrd Entreprenad- och Montageförsäkring – Allrisk och
Ansvarsförsäkring inklusive Byggherreansvar Kvarteret B2 Parkeringsgarage
3. Beställarstyrd konsultansvarsförsäkring
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Huvuddel 1–5
Kvarteret B2 Parkeringsgarage –
Huvuddel 1 - 2
Inledning
Älvstranden Utveckling AB(Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Försäkringsupphandling Masthuggskajen i Göteborg.
Omfattning
Projektförsäkringen består sektioner enligt nedan.
Beställarstyrd Entreprenad- och Montageförsäkring – Allrisk och Ansvarsförsäkring inklusive Byggherreansvar Huvuddel 1–5
Option Beställarstyrd Entreprenad- och Montageförsäkring – Allrisk och Ansvarsförsäkring inklusive Byggherreansvar Kvarteret B2 Parkeringsgarage
Beställarstyrd konsultansvarsförsäkring Huvuddel 1 - 2
Se vidare avsnitt 1.1.5 Upphandlingens delar.