653977-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sundbyberg: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TE i samverkan Kv Kvarnstugan
Referensnummer: FV 2022-000120
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser nyproduktion för Kv Kvarnstugan i Ursvik Sundbyberg.
Inom fastigheten planeras en 6 våningsbyggnad i trä mot torget innehållande lokaler, samt ett punkthus på 14 våningar i betong. De båda byggnaderna sitter ihop via entréplanet vars fotavtryck upptar hela fastigheten.
Miljöbyggnad silver eftersträvas enligt Miljöbyggnad 3.1.
Antal lägenheter: 113 st
Parkering: 41 st bilplatser, 233 st cykelplatser, 6 st lådcykelplatser
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen