654002-2023 - PlaneringSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: universitetsbyggnader
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommande upphandling - Ombyggnad av Universitetsbiblioteket i Lund
Referensnummer: 23/155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214400 Bygg- och anläggningsarbeten: universitetsbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus avser upphandla en entreprenör för ombyggnad av Universitetsbiblioteket i Lund.
Ombyggnadens motiv är att lyfta delar av inre miljö för att bättre överensstämma med utsidan som är en av Sveriges vackraste byggnader och utforma lokalerna bättre ur tillgänglighetsperspektiv. Universitetsbiblioteket kan genom ombyggnaden bidra med en öppnare och tillgängligare plats med utökat antal sittplatser och möjlighet att arbeta i både enskilt och i grupp för studenterna.
Ombyggnaden som omfattar ca 2000 m2 av universitetsbiblioteket omfattar de publika ytor i lounge, utställning, lånehall och lånedisk/reception. Flödet in till lånehall och receptionen förenklas i och med ombyggnaden. Tillgängligheten förbättras med utökad kapacitet i ny trappa och hiss. Ombyggnaden tillför nya grupprum samt fler studie- och läsplatser på mezzaninvåningen.
Universitetsbiblioteket är klassat som byggnadsminne och vid ombyggnaden av den invändiga entrén så behöver stor hänsyn tas till detta
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212330 Byggnation av bibliotek, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45442100 Målning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen