65407-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Pärlor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pyssel och hobbymaterial
Referensnummer: 22290
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18513100 Pärlor
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommuns och övriga avropsberättigades behov av pyssel- och hobbymaterial
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Färg
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18513100 Pärlor, 37000000 Musikinstrument, sportartiklar, spel, leksaker, hantverk, konsthantverksmateriel och tillbehör, 37800000 Hantverks- och konstmateriel, 37820000 Konstmaterial, 37822000 Ritpennor, 37822100 Färgpennor, 37822400 Pastellkritor, 39162000 Skolutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym 2 000 000*4 = 8 000 000 kr
Kransar 650 tkr/år
UK 1350 tkr (Färg 200 Pärlor 150 Pennor o övrigt 1000)
Pennor och kritor
Del nr: 2
Pärlor
Del nr: 3
Övrigt
Del nr: 4