654073-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Mejeriprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel mejeri
Referensnummer: 20/85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av mejeriprodukter
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende mejeriprodukter till framförallt förskolor, skolor och äldreomsorg inom Jönköpings kommun.
Jönköpings kommun har avtal med en distributör som utför samtliga leveranser av livsmedel mellan distributörens distributionscentral i Jönköping och Jönköping kommuns enheter. Det innebär att antagen anbudsgivare enbart leverera till en leveransadress.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15510000 Mjölk och grädde, 15511000 Mjölk, 15512000 Grädde, 15512900 Vispgrädde, 15551000 Yoghurt och övriga syrade mjölkprodukter, 15551300 Yoghurt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen avser livsmedel inom området mejeriprodukter. Gäller ej ost eller margarin.
Antalet beställande enheter kan minska och tillkomma under avtalstiden.
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 49000000.
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte. Avtalets takvolym är 64000000 kr
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.