654130-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Tjänster i naturreservat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för maskinella våtmarksarbeten i skyddade områden och områden med hotade arter i Stockholms län
Referensnummer: 114-59083-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92533000 Tjänster i naturreservat
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för maskinella våtmarksarbeten i skyddade områden och områden med hotade arter i Stockholms län.
Målet med de aktuella tjänsterna är att restaurera olika skyddsvärda naturtyper och att uppnå gynnsam bevarandestatus för befintliga naturtyper genom aktiva restaureringsåtgärder.
Delmoment
Upphandlingen omfattar arbete enligt sex nedanstående delmoment.
Delmoment A- Stubbfräsning av ytor med stubbar och rotskott
Delmoment B- Förberedande röjning av busk och sly
Delmoment C- Vegetationsputsning och vegetationsfräsning
Delmoment D- Grävning med flytande pontongrävmaskin
Delmoment E- Igenläggning av diken i våtmark
Delmoment F- Planering mm
Vidare information om de olika delmomenten finns under avsnitt "Krav på tjänsten" i förfrågningsunderlaget. Observera att pris ska lämnas på samtliga delmoment.
Antal leverantörer
Länsstyrelsen har för avsikt att sluta ramavtal med upp till tre (3) leverantörer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 45112000 Grävning och schaktning, 77100000 Jordbrukstjänster, 77200000 Skogstjänster, 90720000 Miljöskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsinbjudan
Länsstyrelsen i Stockholms län inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna ramavtal avseende markarbeten på strandängar i skyddade områden och områden med hotade arter i Stockholms län.