Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster - Dynamiskt inköpssystem (DIS)
Referensnummer: A2022/3894
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att SCB upprättar ett dynamiskt inköpssystem för IT-konsulttjänster.
Dessa IT-konsultttjänster syftar till att tillgodose SCB:s behov inom områden som ledning och styrning, systemutveckling och- förvaltning, arkitektur, infrastruktur, Informationssäkerhet/IT-säkerhet, support, och verksamhetens IT-behov. Andra reSCB bjuder in till att inkomma med ansökan om kvalificering i SCB:s dynamiska inköpssystem (DIS) för IT-konsulter. Upphandlingen omfattar IT-konsulttjänster inom nio (9) anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72222300 IT-tjänster, 72253200 Stödtjänster för system, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen