65418-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Samordnare Exploatörsdrivna detaljplaner
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSamordnare Exploatörsdrivna detaljplaner
BeskrivningEkerö kommun avser att upphandla samordnare för exploatörsdrivna detaljplaner åt planeringsenheten. Bakgrund Ekerö kommun är en kommun i Stockholms län, som består av etthundrafyrtio (140) öar och kobbar. Bland kommunens rika kulturmiljö finns bland annat världsarven Birka/Hovgården och Drottningholm. Kommunen befinner sig en expansiv fas med tillväxt och inflyttning. Under de kommande åren kommer en utvecklad infrastruktur att ge nya möjligheter, med byggandet av Förbifart Stockholm och breddningen av Ekerövägen/väg 261, som förändrar Ekerö kommuns roll i det regionala sammanhanget. Omvandlingen innebär att kommunen inom en inte allt för avlägsen framtid går från att vara en utpräglad landsortskommun till vår vision av småstad med en levande landsbygd. Denna omvandling skall ske på ett sådant sätt att varken natur-, kultur-, miljövärden eller framtida utveckling äventyras. Ekerö kommun eftersträvar en robust samhällsutveckling som kännetecknas av attraktiva livsmiljöer. Planeringsenheten har sedan 2020 arbetat enligt en modell för exploatörsdrivna detaljplaneprocesser. Detta innebär att exploatören själv tar fram planhandlingar medan kommunens projektorganisation sköter myndighetsutövningen i de olika detaljplaneprojekten samt kravställer och granskar detaljplanehandlingar och utredningar. En viktig funktion i denna modell är rollen som samordnare, vilket denna upphandling avser. Kortfattat är samordnaren kommunens representant i exploatörsdrivna planprocesser och utgör exploatörens huvudsakliga kontaktperson i relation till kommunen. Exploatörens kontakter med kommunen i planärendet sker uteslutande genom samordnaren. Samordnaren ansvarar för att säkerställa att planförslaget uppfyller lagkraven, att de kommunala behoven som uttryckts i kravspecifikationen för det enskilda projektet uppfylls och att detaljplanehandlingar inklusive erforderliga utredningar håller god kvalitet innan kommunens projektgrupp får dem för påseende. Samordnaren skall överlämna kommunens mallar, kravspecifikation, kommunala måldokument, policys och annat underlag som exploatören behöver för att kunna ta fram de handlingar och utredningar som krävs. Samordnaren behöver ha tillgång till de expertkompetenser som behövs för att kunna granska erforderliga utredningar och dra slutsatser för påverkan på detaljplanearbetet samt att förmedla detta till exploatören. Samordnaren ansvarar även för att kalla till regelbundna avstämningsmöten i detaljplaneprojekten mellan exploatörens och kommun projektgrupper. Frågor som uppstår i projektet därutöver skall hanteras på mest effektiva sätt och samordnaren behöver därför ta ställning till lämpligt tillvägagångssätt och deltagare från kommunen respektive exploatören. Värde Uppskattad värde är ca 1 300 000 kr/år. Avtalstid Avtalstiden är fr.o.m. 2024-05-01 t.o.m. 2026-04-30. Om Ekerö kommun inte säger upp avtalet senast tre (3) månader innan avtalet löper ut förlängs avtalet automatiskt till 2027-04-30 samt 2028-04-30.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:85581:Lot:1