65421-2022 - PlaneringSverige-Kristianstad: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
EXTERN REMISS - Processutrustning till steriltekniska enheten (STE) vid NSM, Malmö
Referensnummer: 2021-O002024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Skåne annonserade i slutet av 2021 en upphandling avseende inköp av processutrustning, i form av diskdesinfektorer, kabinettdiskdesinfektorer, central doseringsanläggning för kemikalier samt autoklaver, för att placera i steriltekniska enheten på nya sjukhuset i Malmö.
Efter att det under utvärderingsperioden identifierats brister i publicerade upphandlingsdokument så beslutade Region Skåne att avbryta upphandlingen, med avsikt att korrigera upphandlingsdokumenten och annonsera upphandlingen på nytt.
Arbetet med att korrigera och förbättra upphandlingsdokumenten pågår nu och Region Skåne har för avsikt att annonsera upphandlingen på nytt inom kort. Som en ytterligare kvalitetssäkrande åtgärd samt som ett sätt att dra nytta av den kunskap som potentiella leverantörer besitter så önskar Region Skåne inför annonsering av den nya upphandlingen erhålla eventuella synpunkter avseende det underlag som publicerats i den förra upphandlingen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien, 33191100 Steriliseringsapparat, 33191110 Autoklaver
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen