654273-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Utrustning för tomografi
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Stereotaktiska ramar
Referensnummer: RFI 202315
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33115000 Utrustning för tomografi
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna RFI är att inför en eventuell upphandling inhämta information om det finns företag på marknaden, avseende stereotaktiska ramar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33115100 Datortomografer ("CT scanner")
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna RFI är att inhämta information kring stereotaktiska ramar inför en
eventuell upphandling. Genom denna RFI kan vi på Karolinska förhoppningsvis skapa oss en
god överblick av marknaden och de olika produkter som kan erbjudas genom att ta del av
viktig information samt goda inspel från leverantörsmarknaden. Vidare kan vi på så sätt
skapa ett tydligare upphandlingsunderlag vid en eventuell upphandling.