See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Naturbruk - inriktning Skog
Beskrivning: Arbetsförmedlingens avtal för Skogliga Moduler löper ut 2017-07-31. Avtal har funnits i sex (6) marknadsområden och en analys av en ny upphandling påbörjades under hösten 2016. Den nya arbetsmarknadsutbildningen som upphandlas, Naturbruk inriktning Skog, ersätter Skogliga Moduler samt inriktning Skog inom Gröna Näringar. Inriktning Skog inom Gröna näringar integreras därmed i den nya arbetsmarknadsutbildningen. Utbildningen Naturbruk inriktning Skog delas upp i två delar, en förberedande och en yrkesinriktad del. Längden på utbildningen kan variera och kommer att vara max 27 veckor. Efterfrågan på arbetskraft inom skogsnäringen bedöms från branschorganisationerna att vara större än tillgången. Antalet sysselsatta blir allt färre och den utvecklingen förväntas fortsätta. Trots en dämpad skogskonjunktur bidrar den starka byggkonjunkturen till hög efterfrågan på trävaror. Branschen kännetecknas av säsongsarbete vilket också bidrar till att det är svårt att hitta arbetskraft. Dock finns det geografiska olikheter där det i södra Sverige finns möjligheter till arbete året runt. Branschen upplever också att det är svårt att få ungdomar att intressera sig för branschen i och med det avtagande intresset för Naturbruksgymnasiets program. Det finns också en uppfattning av att de som avslutar utbildningen på gymnasiet men även arbetsmarknadsutbildningar inte har tillräckligt kompetens för att få anställning i branschen. Rekrytering sker idag till stor del från andra länder men enligt en enkät som gjorts uppger 7 av 10 entreprenörer att de kan tänka sig att anställa lokal arbetskraft under förutsättning att den är välutbildad och motiverad.
Föregående meddelande: 283887-2017
Intern identifierare: Af-2017/0017 0233
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80530000 Yrkesutbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Stockholm Gotland
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Södra Mälardalen Östergötland
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Norra Mälardalen
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Södra Götaland
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Göteborg Halland
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Nordvästra Götaland
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Västra Svealand
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Småland
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Södra Norrland
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Norra Norrland