654441-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Infusionspumpar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infusionspumpar
Referensnummer: IN-IN23-0034
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33194110 Infusionspumpar
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal infusionspumpar Region Sörmland.
Omfattning
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Infusionspumparna ska användas på flertalet kliniker inom Region Sörmland för olika typer av behandling.
Volymuppgifter
Det totala behovet av efterfrågade varor under aktuell avtalsperiod i beräknas uppgå till ca 450 infusionspumpar.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym
Takvolymen i ramavtalet är 585 stycken infusionspumpar.
Om Köparens beställningar överstiger angivet antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33194100 Utrustning för infusion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen