654488-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster 2018
Referensnummer: 2017:1786
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren bjuder in till att lämna anbud gällande städtjänster. Den totala städytan uppgår till c:a 220 000 kvm. Ytorna är fördelade på c:a 290 enheter som är indelade i sex (6) geografiska anbudsområden.
Notera att på grund av Beställarens storlek och komplexitet kan den totala kvadratmeter per område inte fastställas då ytor tillkommer och avvecklas löpande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen