Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Annan offentlig verksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafik- och biljettsamverkan
Referensnummer: RS 2022/2237
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Persontrafik och biljettgiltighet på järnväg inom Gävleborgs län samt till och från Sundsvall.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Persontrafik och biljettgiltighet på järnväg inom Gävleborgs län samt till och från Sundsvall. Direkttilldelning i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1370/2007 om kollektivtrafik på järnväg och väg, artikel 5.6.