Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bageriprodukter samt ekologiskt vetemjöl och rågmjöl
Referensnummer: Ks 1415/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15612100 Vetemjöl
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling Bageriprodukter till Virginska skolan samt ekologiskt mjöl till Örebro kommun.
Inledning
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad leverantör) inbjuds att lämna anbud gällande Örebro kommuns, organisationsnummer: 212000-1967 (nedan kallad upphandlande myndighet ("UM"), behov av Bageriprodukter samt ekologiskt vetemjöl och rågmjöl. Bageriprodukterna levereras främst till Virginska skolans Restaurang- och livsmedelsprogram. Ekologiskt vetemjöl och rågmjöl har i dagsläget ca 40 leveransadresser. Uppskattad volym under avtalsperioden är för Bageriprodukter ca 1,8 miljoner kronor och för ekologiskt mjöl och rågmjöl ca 1 miljon kronor. Ramavtalets maximala takvolym: 3,8 miljoner kronor.Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM återfinns på www.orebro.se
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03142500 Ägg, 15332000 Beredda frukter och nötter, 15332290 Sylter, 15612120 Bakmjöl, 15612500 Bakprodukter, 15830000 Socker och liknande produkter, 15841000 Kakao, 15842100 Choklad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen