654602-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggning av luftledningar – RN Sälen–Brattströmmen LL 145 kV Ny/Ombyggnad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRN Sälen–Brattströmmen LL 145 kV Ny/Ombyggnad
BeskrivningBakgrund Som en del av förstärkningen av regionnätet i norra Dalarna planerar Ellevio att bygga en ny 145 kV ledning mellan Sälen och den nya transformatorstationen Brattströmmen, belägen strax söder om Idre. Entreprenaden omfattar: Nybyggnation av en cirka 85 km lång 145 kV ledning Sälen–Brattströmmen. Ledningen kommer i huvudsak att byggas med trästolpar, men även stolpar av komposit kommer att förekomma.Faslina 3x1x593 mm² samt OPGW motsvarande 142 mm².Om- och nybyggnation av cirka 5 km 50 kV-ledningar för anpassning till nya stationen Brattströmmen samt till nya ledningen L47. Förutsättningar Entreprenaden kommer upphandlas upp som en utförandeentreprenad enligt AB 04.Ellevio tillhandahåller samtliga trästolpar.Ellevio tillhandahåller även material för om- och nybyggnation av 50 kV-ledningar.Konstruktionsspänning för ledningarna blir 170 (145) kV respektive 72,5 (50) kV.En detaljerad tids- och avbrottsplan har tagits fram och kommer att tillhandahållas i förfrågningsunderlaget (FFU). Preliminär tidplan Utskick av FFU: november 2025Kontraktstecknande med entreprenör: april 2026Byggstart 50 kV-ledningar: maj 2026Byggstart 145 kV-ledning: augusti 2026Slutbesiktning ledning L47: oktober 2028
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45232210 Anläggning av luftledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119238:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster