Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av IT-stöd för Project Portfolio Management (PPM)
Referensnummer: 2022-O000744
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna upphandling efterfrågas ett IT-stöd, för styrning och hantering av Region Skånes projektportfölj.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48331000 Programvara för projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlat IT-stöd ska ge organisationen bra förutsättningar att driva, styra, kontrollera och genomföra större projekt och program. Huvudsakligen ska IT-stödet nyttjas i samband med nybyggnation, tex nya vårdbyggnader, men ska även kunna användas vid mindre projekt och andra typer av projekt inom Region Skånes organisation.