65474-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal elinstallation stark- och svagströmsarbeten
Referensnummer: Unr 5/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avses leda till ramavtal avseende installationsarbeten som består av stark- och svagströmsinstallation i kombination. Det totala värdet för arbeten per år beräknas vara ca SEK 2 500 000 exkl. moms. Uppdragens storlek varierar över åren och från objekt till objekt, varför beloppet endast ska ses som en vägledning för anbudsgivaren och gäller utan förbindelse från Hyresbostäder. Uppdragen utgörs i första hand av servicearbeten. Någon garanti om volym ges inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45311100 Indragning av elektriska ledningar, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen