654760-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Dokumenthanteringstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dokument- och ärendehanteringssystem
Referensnummer: ABT-21164:12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72512000 Dokumenthanteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Transitio har för avsikt att upphandla ett integrerat systemstöd för bolagets dokument- och ärendehantering. Det är centralt att det integrerade systemstödet uppfyller gällande lagkrav. Det ska därför uppfylla angivna lagkrav och tillämpliga standarder avseende GDPR, diarieföring, arkivering, informationssäkerhet med mera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
AB Transitio inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Dokument- och ärendehanteringssystem.
Bakgrund
AB Transitio har för avsikt att upphandla ett integrerat systemstöd för bolagets dokument- och ärendehantering. Det är centralt att det integrerade systemstödet uppfyller gällande lagkrav. Det ska därför uppfylla angivna lagkrav och tillämpliga standarder avseende GDPR, diarieföring, arkivering, informationssäkerhet med mera. AB Transitio söker ett beprövat systemstöd som används inom den svenska offentliga verksamheten och som så långt möjligt baseras på beprövade lösningar och teknik.
AB Transitio utvecklar inga egna system, utan upphandlar väl beprövade IT-system inklusive drift, support och underhåll.
AB Transitios utgångspunkt är att extern systemleverantör tar ett helhetsansvar för löpande drift och förvaltning av bolagets system (leverans av tjänst).