654934-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Utbildning och simulering: säkerhetsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
FMS100 Simulator Training SAAB 340B
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV har fått i uppdrag av Försvarsmakten att teckna nytt ramavtal för simulatorutbildningar på ombudsnivå 3 för FMS100 Saab 340B. Nuvarande ramavtal löper ut 2021-06-30. För att Försvarsmakten ska kunna fullgöra sina åtaganden måste kompetensförsörjningen säkerställas och ett nytt avtal avseende simulatorutbildning behöver tecknas från och med 2021-07-01. Utbildningarna är ämnade för att certifiera Försvarsmaktens besättningar för Saab 340B. Flottan består av fyra (4) flygplan som nyttjas för militärt ändamål.Upphandlingen innefattar, men begränsas inte till:- Kompetenskontroll (PC/OPC), - Type Rating Saab 340B - Trafikflygarcertifikat kontroll (ATPL skill check)För att Försvarsmakten ska kunna erhålla godkända certifieringar måste en så kallad full flight simulator (FFS) som är EASA certifierad, användas i utbildningen. Simulatorn ska kunna användas med (wet-lease) och utan (dry-lease) personal. Planerad total avtalstid inklusive optioner beräknas uppgår till sju (7) år; 3+2+2. Prisökning bedöms uppgå till maximalt 5% per år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80610000 Utbildning och simulering: säkerhetsutrustning, 80610000 Utbildning och simulering: säkerhetsutrustning
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 17 700 000,00 SEK
exkl. moms