654936-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kläder och skor till ungdomar och klienter inom SiS
Referensnummer: 2.2-6109-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
SiS genomför en upphandling av ett basutbud av kläder och skor till de ungdomar och klienter som vårdas hos SiS. Kläderna kommer främst att användas av ungdomar och klienter under akuta och tillfälliga perioder men trots detta finns ett behov av variation i plaggens utförande. SiS avser därför att köpa in ett sortiment som erbjuder variation i både färg och modell samt storlekar. Eftersom kläderna bland annat kommer att bäras av unga är det särskilt viktigt att Anbudsgivaren kan erbjuda bekväma och slitstarka kläder med så liten negativ miljö- och klimatpåverkan som möjligt, med leverantörskedjor som speglar social hållbarhet.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) separata anbudsområden, vilket innebär att anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller fler anbudsområden.
Anbudsområde 1: Baskläder
Anbudsområde 2: Aktivitetskläder och skor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Baskläder
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Baskläder, t.ex. underkläder och mjukiskläder.
Aktivitetskläder och skor
Del nr: 2
Aktivitetskläder, t.ex underställ, ytterkläder och skor.