See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal projektering el- och telesystem
Beskrivning: Region Gotland genomför många projekt gällande ny- och ombyggnader av skolor, sjukhus, förvaltningsbyggnader, äldreboenden, fritidsanläggningar, teknikbyggnader, offentliga lokaler, parker, exploatering av nya bostadsområden och stadsdelar m.m. Region Gotland kommer under de närmaste åren vara i behov av konsulttjänster inom el- och telesystem. Konsultuppdragen avser allt från mindre utredningar och skissförslag till projektering av små till medelstora projekt. Konsulten ska även kunna utföra kostnadsindikationer och kalkylering.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103412:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation