655102-2021 - PlaneringSverige-Göteborg: Rörläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter Sahlgrenska Sjukhuset Värmeåtervinning
Referensnummer: FAST 2020-00807
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231110 Rörläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet Ringmatad värmeåtervinning på Sahlgrenska Sjukhuset består av uppbyggnad av ett nytt system för värmeåtervinning från BOIC (byggnad 5071) till centrala delarna av sjukhusområdet.
Ny rördragning för värmeåtervinning utförs och anslutes som ett komplement till befintliga värmesystem som idag betjänas av fjärrvärme från Göteborg Energi.
Inkoppling till befintliga värmesystem sker via nya värmeväxlare i undercentraler HC 5031, 5078, samt 5124.
Förläggningen av rör sker både i mark (streckad linje) och i kulvertar/byggnader (heldragen linje), se ritning 5000-V-50-1-0000.
Inom fastigheterna förläggs rör i huvudsak i befintliga kulvertar, källare och outgrävda utrymmen på plan 98.
Värmeåtervinningskretsen i detta projekt ingår som en del i ett större framtida ringmatat system för värmeåtervinning inom sjukhusområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231112 Installation av rörsystem, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 50721000 Färdigställande av värmeanläggningar, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen