655156-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt grönt och processade produkter
Referensnummer: 23003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av frukt, grönsaker, potatis och processade produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 64 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Frukt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet vänder sig främst till beställare i måltidsverksamheter som producerar och serverar ett stort antal måltider per dag.
Avropande myndigheter: Umeå kommun, Bjurholms kommun, Nordmalings kommun, Robertsfors kommun, Vännäs kommun och Vindelns kommun.
Antalet beställande enheter kan minska och tillkomma under avtalstiden. Umeå kommun har som mål att öka andelen ekologiska livsmedel. Umeå kommun är även diplomerad till en Fairtrade City och arbetar aktivt med att öka andelen rättvisemärkta varor.
Inköp av livsmedel upp till direktupphandlingsgränsen kommer att kunna göras under avtalsperioden för att stödja mindre livsmedelsproducenter i Västerbotten. Inköp är per år och per produktgrupp frukt, grönt och processade produkter
Uppskattad omsättning Frukt per år 3 000 000 SEK
Uppskattad omsättning Grönt och processade produkter per år 10 000 000 SEK
Antal leveransadresser ca 150st totalt.
Takvolym för ramavtal frukt är 20 000 000 SEK
Takvolym för ramavtal grönt och processade produkter 50 000 000 SEK
Grönt och processade produkter
Del nr: 2