2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal avseende tekniska konsulttjänster – Miljösamordnare och hållbarhet
Beskrivning: Uppdraget omfattas av konsultuppdrag inom arbeten avseende miljösamordning och hållbarhetsmål vid mindre och större om- och nybyggnationer av hyresrätter/flerbostadshus och/eller lokaler. Objekten är belägna i Solna stad. Miljösamordnaren ska säkerställa att projektet genomförs i enlighet med miljölagstiftning, hållbarhets mål och miljöstandarder, samt bidra till en hållbar utveckling av projektet att minimera miljöpåverkan och att implementera effektiva miljöåtgärder i olika projekt. Arbetet kan omfatta nedan punkter men utesluter inte andra arbeten inom området. Stötta beställaren och projektgrupp i alla skeden gällande miljö- och certifieringsfrågor Genomföra miljökonsekvensbedömningar och beskrivningar (MKB) Genomföra miljöanalyser, livscykelanalyser (LCA) Identifiera och analysera miljörisker kopplade till projekt Planera och genomföra hållbarhetsstrategier Framtagande av tydliga och strukturerade rapporter samt att presentera miljöresultat och rekommendationer på ett begripligt sätt för olika målgrupper.
Intern identifierare: SI 2024/68
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000