2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänster för datacenter, kommunikation och nätverk
Beskrivning: Upphandlingen avser leverans av IT-infrastrukturtjänster som stödjer Region Västernorrlands verksamhet och digitalisering. Avtalet kommer att omfatta tjänster inom datacenter, serverdrift, kommunikation, nätverk och närliggande stödtjänster, med krav på hög tillgänglighet, informationssäkerhet, robusthet, civil beredskap samt förmåga att stödja både lokala och molnbaserade lösningar.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72514000 Drift av dataanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123690:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72514300 Drift av dataanläggning för underhåll av datasystem, 72611000 Tekniskt datastöd, 72700000 Datanätstjänster