See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dentala förbrukningsmaterial
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal på dentala förbrukningsmaterial till Region Västerbotten.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33131000 Tandläkarinstrument
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: 1 - FYLLNINGSMATERIAL - KOMPOSIT UNIVERSELLA
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33131150 Dentala rotspetsplockare, tandstensskrapor och dentalvågar, 33131200 Suturnålar för tandläkarbruk, 33131300 Engångsinstrument för tandläkarbruk, 33131400 Sond för tandläkarbruk, 33131500 Instrument för tandutdragning, 33131510 Tandborrar, 33131600 Instrument för tandfyllning, 33133000 Tillbehör för tandavtryck, 33137000 Tillbehör för profylaktisk tandvård, 33141800 Förbrukningsartiklar för tandvård, 33141810 Tandfyllningsmaterial, 33141850 Hygienartiklar för tandvård
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: 2 - FYLLNINGSMATERIAL - KOMPOSIT ONESHADE/SINGLESHADE
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: 3 - FYLLNINGSMATERIAL - KOMPOSIT ESTETISKA OCH SKIKTNINGSTEKNIK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: 4 - FYLLNINGSMATERIAL - FLOURIDAVGIVANDE
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: 5 - FYLLNINGSMATERIAL - ÖVRIGT
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: 6 - FYLLNINGSMATERIAL - SKYDDSUTRUSTNING
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: 7 - BIOKERAMISKA MATERIAL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: 8 - DENTALA CEMENT
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: 9 - KLINIKFRAMSTÄLLDA PELARE
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: 10 - AVTRYCKSMATERIAL - A-SILIKON OCH K-SILIKON
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: 11 - AVTRYCKSMATERIAL - POLYETER (FÖR KRON-, OCH BRO- OCH IMPLANTAT)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: 12 - AVTRYCKSMATERIAL - ÖVRIGT
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: 13 - ENDODONTI - BASMATERIAL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: 14 - ENDODONTI - MASKINELL INSTRUMENTERING WAVE ONE GOLD
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: 15 - ENDODONTI - MASKINELL INSTRUMENTERING SENDOLINE S5
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: 16 - ENDODONTI - ULTRALJUDSFIL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: 17 - ENDODONTI - INSTRUMENT
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: 18 - INSTRUMENT - MUNSPEGLAR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: 19 - INSTRUMENT - PINCETTER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: 20 - INSTRUMENT - SONDER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: 21 - INSTRUMENT - LAGNING
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:21
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: 23 - INSTRUMENT - DEPURATION
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:23
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: 22 - INSTRUMENT - BLÄSTERSPETS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:22
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: 24 - INSTRUMENT - DEPURATION ERGONOMISK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:24
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: 25 - INSTRUMENT - EXTRAKTIONSTÄNGER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:25
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: 26 - INSTRUMENT - HÄVEL OCH LUXATORER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:26
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: 27 - INSTRUMENT - HÄVEL OCH LUXATORER SET
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:27
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: 28 - INSTRUMENT - OPERATION
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:28
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: 29 - INSTRUMENT - BRICKSYSTEM
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:29
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: 30 - BORRSTÄLL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:30
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: 31 - RÖNTGEN - SENSORHÅLLARE OCH TILLBEHÖR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:31
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: 32 - INJEKTION
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:32
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: 33 - INJEKTION - THE WAND
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:33
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: 34 - PIEZOSURGERY
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:34
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: 35 - BORR - KERAMISKA
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:35
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: 36 - BORR - DIAMANTER PREPARATION
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:36
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: 37 - BORR - DIAMANTER PUTS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:37
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: 38 - BORR - HÅRDMETALLBORR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:38
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: 39 - BORR - HÅRDMETALLBORR KRONBORTTAGNINGSBORR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:39
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: 40 - BORR - FINIRBORR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:40
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: 41 - BORR - KOLSTÅLSBORR
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:41
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: 42 - BORR - HÅRDMETALLBORR - FRÄSARE GIPS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:42
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: 43 - BORR - HÅRDMETALLBORR - FRÄSAR FÖR HÅRD AKRYL OCH ÄDLA/OÄDLA METALLER
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:43
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: 44 - BORR - HÅRDMETALLBORR - FRÄSARE MJUK AKRYL OCH SILIKON
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:44
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: 45 - BORR - FINISHERING OCH POLERING
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:45
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: 46 - BORRSET FÖR PREPARATION
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:46
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: 47 - BORRSET FÖR FINISHERING OCH POLERING
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:47
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: 50 - ENGÅNGSMATERIAL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:50
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: 51 - PROFYLAX - KLINIK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:51
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: 52 - PROFYLAX - EGENVÅRD
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:52
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: 53 - ÖVNINGSMATERIAL
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:53
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: 48 - BORR - DIAMANTER OSCILLERANDE DIAMANTDISK
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:48
Del (anbudsområde): LOT-0053
Titel: 49 - BORR - FINISHERING OCH POLERING - SNAP ONS/POP ONS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109430:Lot:49