Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2023-1091 Lätta transportfordon till Södertälje kommun
Referensnummer: 23/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34130000 Motorfordon för godstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Södertälje kommun genom Telge Inköp AB kommer att genomföra en upphandling av transportfordon max 3,5 ton. Fordonsparken gällande transportbilar består förnärvarande av ca 150 fordon som nyttjas inom olika verksamheter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen