655261-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Rörmokeriarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stambyte Karlshem 2-16
Referensnummer: A 21-048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar stambyte och renovering av 157 lägenheter, 5 lokaler och gemensamhetsutrymmen innefattande 174 WC/Dusch och 157 kök. Samt totalt 7 WC i hus 2,6,10,14 utanför tvättstuga, lokal Hus 8, Tvättstuga 14C
Option avseende postfack med tak och belysning, termostat och ventilbyte samtliga lägenheter, lokaler som berörs av renoveringen enligt upphandlingsdokumenten.
Under perioden 2021-12-23 till och med 2022-01-10 kommer inga svar att ges men du som anbudsgivare kan fortfarande ställa dina frågor vilka besvaras efter 10 januari 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten, 45431000 Golv- och plattläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stambyte och renovering av 157 lght, 5 lokaler innefattande 174 WC/dusch och 157 kök.